2024. május 8., szerda
Mihály névnapja

Névnap kereső 

Névnap keresőnkkel gyorsan megtalálhatod a keresett névnap időpontját és a hozzá kapcsolódó információkat. Gyors keresés, könnyen átlátható találati lista. Használd a keresési szűrőket, ha egy névnapöt nem találsz, mindenképp próbáld meg bővített nézetben is.

A névnél elég egy karakter meg adni, de ha nem adod meg a teljes keresendő nevet, akkor minden olyan találatot megkapsz amiben szerepel az általad megadott karaktersor. Például az "And " keresésre kiadja az Andrea, Alexandra, András neveket hagyományos nézetben.

 

Mihály

Névnapok:
Május 8.
Szeptember 29.
Június 19.
Nem:
Férfi
Leírás:

Mihály névnap Május 8-án és Szeptember 29-án van a hagyományos naptárakban.

A Mihály héber eredetű bibliai férfinév. A héber Mikaél szóból származik, mely egy összetett szó, amelynek második tagja az éli ’isten’ jelentésű szóból rövidült. A teljes név jelentése magyarul ’Istenhez hasonló’ vagy ’Ki olyan, mint az Isten?’. A név eredeti viselője Mihály arkangyal, akit Dániel próféta könyvében, Júdás apostol levelében és A jelenések könyvében is említenek.

A szeptemberi névnap Szent Mihály arkangyalhoz kapcsolódik, Szeptember 29 az arkangyal megjelenésének és győzelmének napja, Szent Mihály egyházi ünnepe. Mihály arkangyal  a sátán, és a sárkány legyőzője. Már az ókeresztények is őt tartották a Paradicsom őrzőjének és az utolsó ítélet angyalának, aki mérleggel a kezében méri meg a lelkeket.

Mihály név gyakorisága és becézése

A Mihály név évszázadokon keresztül hazánkban a leggyakoribb férfinevek közé tartozott. A XVI. századtól egészen a XVIII-ig századig a gyakorisági listák 3-4. helyén szerepelt. Azonban a XIX. század végére sokat veszített népszerűségéből, mely népszerűség csökkenés folytatódott a XX. században is.  1967-ben a 22. helyen szerepelt az országos gyakorisági listán. A nyolcvanas évek közepére visszacsúszott ai lista 33. helyére, majd . 1996-ban már csak a 43. helyen állt.  2000-ben 231-en választották első keresztnévként a Mihály nevet , ezzel csupán 54. volt a gyakorisági listán. 2006-ban az összlakosság statisztikájában a 20. helyen állt, a magyar férfiak között. .

A Mihály névnek rengeteg beceneve alakult ki, tekintettel a név népszerűségére. Mihály név becenevei: Mica, Micu, Miha, Mihi, Mihó, Mihócsa, Mihók, Mika, Mike, Mikó, Mikócska, Minya, Misa, Misi, Misike, Miska, Miskó, Misó, Misu, Misuka, Mitya, Mityu.

Győző

Névnapok:
Május 8.
November 3.
Február 26.
Július 28.
Nem:
Férfi
Leírás:

Győző névnap május 8-án és November 3-án van a hagyományos naptárakban.

A Győző név a XIX. század elején keletkezett a Viktor név magyarítására. A latin eredetű Viktor szó szerinti fordítása ’győző, győztes’. A nyelvújítók más keresztnevek esetében is alkalmazták ezt az eljárást.  Érdekes adalék, hogy ebben a korban a Viktor magyarítására egy másik alakot is ajánlottak. Eszerint Viktor helyett Gerő, Viktória helyett Gerőke lett volna a kívánatos, de végül a Győző lett a befutó.

Győző név gyakorisága és becézése

A győző név Különösen kedvelt név volt a XIX. század második felében, majd ezután egyre inkább csökkent a népszerűsége. A nyolcvanas évek közepén öt év alatt 251 gyermeket neveztek el Győzőnek. 1996-ban 117. volt a gyakorisági listán, majd  2000-ben csak a 125. helyre került 2006-ban az összlakosság statisztikájában a 74. helyen állt, a magyar férfiak közül. 

Győzőket az alábbiak szerint becézhetjük: Győzi, Győzike

Géza

Névnapok:
Február 26.
Május 8.
Augusztus 6.
Nem:
Férfi
Leírás:

A Géza névnap február 25-én van a hagyományos naptárakban, kivéve szökőévben, amikor a szökőnap miatt egy nappal később, február 26-án van.

A Géza régi magyar férfinév, valószínűleg török méltóságnévből keletkezett, a jelentése hercegecske. A Géza név, ahogy ma használják, nem felel meg a régi kiejtésnek, 19. századi hibás olvasásnak köszönheti eredetét. Okleveleink a 12-14. századból, valamint a régi krónikáink Geyza, Geisa és Geicha alakban írják, előfordul Geythsa, Geisce regis, Geche regis, Gyesse regis formában is, a pécsváradi konvent jegyzője pedig 1338-ban III. Bélát «Deyche regis filius»-nak irja; az I. Istvánnal egykorú Thietmar merseburgi püspök Deuix-nek nevezi Géza fejedelmet; I. Géza király neve a koronán GEOBITZ, vagyis Jeóvics, pénzein Geuca, VII. Gergely pápa okleveleiben pedig Geuza, Geusa-

II. Géza királyt a magyar viszonyokról jól értesült egykorú Kinnamos Geitxaz- azaz Jejcsa(sz)nak és 'Iatxaz – vagyis Jacsának írja, a németeknél, lengyeleknél stb. Joas, Jojas, Joitsco, Gouz, Govizo, Gizo, Guizo stb. alakban találjuk e nevet.

Az 1990-es években a Géza ritka név volt, a 2000-es években nem szerepel a 100 leggyakoribb férfi név között.

Közelgő névnapok

Névnap kereső

Május hónap névnapok