2024. május 9., csütörtök
Gergely névnapja

Névnap kereső 

Névnap keresőnkkel gyorsan megtalálhatod a keresett névnap időpontját és a hozzá kapcsolódó információkat. Gyors keresés, könnyen átlátható találati lista. Használd a keresési szűrőket, ha egy névnapöt nem találsz, mindenképp próbáld meg bővített nézetben is.

A névnél elég egy karakter meg adni, de ha nem adod meg a teljes keresendő nevet, akkor minden olyan találatot megkapsz amiben szerepel az általad megadott karaktersor. Például az "And " keresésre kiadja az Andrea, Alexandra, András neveket hagyományos nézetben.

 

Gergely

Névnapok:
Március 12.
Május 9.
Január 2.
Február 13.
Március 9.
Március 21.
Május 25.
Szeptember 3.
November 17.
Nem:
Férfi
Leírás:

Gergely névnap Március 12-én és Május 9-én van a hagyományos naptárakban.

A Gergely férfinév a görög eredetű Grégoriosz név latin Gregorius formájának a Gregor rövidüléséből származik. Eredeti ógörög formájában égregó, melynek jelentése éberen őrködő. 16 római katolikus pápa viselte a Gergely nevet és közülük a 13. nevéhez kötődik a napjainkban használt naptár.

Gergely név gyakorisága

A Gergely a 16-18. században a leggyakoribb férfinevek közé tartozott, de a 19-20. század fordulójára szinte teljesen eltűnt. A 80-as években újra divatba jött, és már a 21. volt a gyakorisági listán. Az 1990-es években a Gergely igen gyakori, a 2000-es években a 38-48. leggyakoribb férfinév.

Gergely névnapi szokások

Március 12-én volt szokásban a gergelyezés, vagy gergelyjárás, ami Nagy Szent Gergelynek a tiszteletére terjedt el. Kezdetben, IV. Gergely pápa ideján (a 800-as években), 3 diák adta elő. Egyik a püspököt alakította, a másik kettő a káplánokat, a többi gyerek pedig egy-egy mesterséget személyesített meg. Egy versbe szedett prédikáció után bejárták a várost és a tavasz köszöntése mellett új diákokat is toboroztak. A hagyomány idővel eltolódott az adománygyűjtés irányába. Sokfelé ezen a napon kezdődtek a szőlőmunkák. Zalai hagyományok szerint a Gergely napján metszett tőkéről sok bort szüretelnek.

Karolina

Névnapok:
Február 2.
Május 9.
November 4.
Nem:
Leírás:

Karolina névnap Február 2-án és Május 9-én van a hagyományos naptárakban.

A májusi névnap Gerhandinger Boldog Karolinához köthető, aki 1879-ben hunyt el és a Miasszonyunkról nevezett Szegény Iskolanővérek kongregációjának alapítója volt.

Karolina név a Karola továbbképzése, míg a Karola pedig a Károly férfinév latin alakjának, a Carolusnak a női párja. A név sok nyelvben szerepel főként Carolina alakban, spanyol, angol, olsz, portugál, katalán és a svéd nyelvben is Carolinaként terjedt el.

 Karolina név becenevei és gyakoriasága

 A Karolinákat a következőképpen becézhetjük: Kari, Karol, Lin, Lina, Lincsi, Linka, Linke, Karolka, Rolin. A név ritkának tekinthető, 2019-ben mindössze 65 kisbaba kapta ezt a nevet, így a 130. leggyakoribb női név csupán.

Gergő

Névnapok:
Március 12.
Május 9.
November 17.
Nem:
Férfi
Leírás:

Gergő névnap március 12-én, május 9-én és november 17-én van a hagyományos naptárakban.

A név a Gergely név becenevéből önállósult és vált napjaink egyik kedvenc fiúnevévé. Természetesen ez esetben az eredeti név eredetét kell vizsgálnunk: a Gergely a görög eredetű Grégoriosz  név latin Gregorius formájának a Gregor rövidüléséből származik.

Eredeti ógörög formájában égregó, melynek jelentése éberen őrködő. Az 1990-es években a Gergő igen gyakori, a 2000-es években a  Gergő a 10-12. leggyakoribb férfinév. 

Katalin

Névnapok:
Április 30.
November 25.
Február 13.
Március 9.
Március 22.
Március 24.
Május 9.
Szeptember 15.
December 31.
Nem:
Leírás:

Katalin névnap - a sok névnap közül a két hagyományos két szenthez kapcsolódik. November 25-én Alexandriai Szent Katalin ünnapnapja van, aki a középkori kórházak patrónája, a filozófusok, tanárok, tudósok, kerékgyártók, molnárok és minden kerékkel kapcsolatos ipar, valamint a foglyok védőszentje.

Sziénai Szent Katalin  ünnepnapját április 29-én tartjuk, aki kiemelkedő egyházi személyiség, domonkos rendi egyháztanító volt, A haldoklók és Európa védőszentje. 

A Katalin görög eredetű női név, a görög Aikateriné név magyar változata. Jelentése nem egyértelmű: elterjedt nézetek szerint a görög katharosz szóból származik, amelynek jelentése: „(mindig) tiszta”. Mások szerint a görög Aeikatherina névből ered, melynek jelentése: „nyilazó”, „biztosan célzó”.

A magyarba feltehetően a német Katharina vagy a latin Catharina forma közvetítésével került. Magyarországon a Katalin az Árpád-kor, illetve a keresztes hadjáratok óta a legkedveltebb nevek közé tartozik. Az 1990-es években a Katalin igen gyakori. A 2000-es években a Katalin az 54-69. leggyakoribb női név.

Karola

Névnapok:
Január 28.
Május 9.
November 4.
Nem:
Leírás:

A Karola a Károly férfinév latin alakjának, a Carolusnak a női párja. Az 1990-es években a Karola igen ritka név volt, a 2000-es években nem szerepel a 100 leggyakoribb női név között.

Kristóf

Névnapok:
Március 15.
Július 25.
Március 25.
Május 9.
Október 31.
Nem:
Férfi
Leírás:

Kristóf névnap március 15-én és július 25-én van a hagyományos naptárakban.

A Kristóf a görög Krisztophorosz névből származik, melynek jelentése Krisztust hordozó. Az 1990-es években a Kristóf név igen gyakori, a 2000-es években a Kristóf név a 13–19., leggyakoribb férfinév.

Szent Kristóf és Kolumbusz 

Egy évben hatszor is ünnepelhetünk Kristóf napot, a hagyományos naptárakban szereplő névnapok két személyhez kötődnek: a márciusi névnap Kolumbusz Kristófhoz, míg a júliusii Szent Kristófhoz.

Sarolta

Névnapok:
Július 5.
Január 19.
Május 9.
Július 13.
Július 17.
November 4.
Nem:
Leírás:

A Sarolta a Sarolt név alakváltozata. Később a Károly férfinév francia nyelvű női párjának, a Charlotte-nak a magyarítására kezdték használni. A Sára névvel csak önkényesen kapcsolták össze. Az 1990-es években a Sarolta ritka név, a 2000-es években nem szerepel a 100 leggyakoribb női név között.

Közelgő névnapok

Névnap kereső

Május hónap névnapok