Az Antal latin eredetű férfinév, mely a római Antonius nemzetségnévből származik, eredeti jelentése ismeretlen. Hazánkban Antal név a 38. leggyakoribb férfinév a 2015. január elseji adatok alapján. A név azonban kezd veszíteni népszerűségéből, az utobbi években már nem szerepel az első 100 legkedveltebb újszülöttnév listáján.
Az Antal névhez kapcsolódó két névnap mindegyike egy szent ünnepnapjához kapcsolódik. Január 17-e Remete Szent Antalhoz, míg június 13-a pedig Páduai Szent Antalhoz.
Remete Szent Antal vagy Nagy Szent Antal, az egyik első ismert keresztény remete volt, a sivatagi atyák egyike. Egy szentmisén rádöbbent, hogy Máté evangéliumának egy része neki szól, és eszerint cselekedve eladta a családi birtokot, és ami nem volt szükséges a húgáról való gondoskodáshoz, azt mind a szegényeknek adta. Előbb a falu közelében élt, később a líbiai sivatag egy üres sírboltjába költözött be. Majd húsz évet töltött egy elhagyott katonai táborban a világtól távol. Ezt követően a Vörös-tenger felé vette útját, s élete végéig a tenger melletti Kolzim-hegy lábánál élt.
A legenda szerint Szent Antal égi szózatot hallott, amely felhívta a figyelmét arra, nem ő a legidősebb, legszentebb remete. Kilencvenév feletti kora ellenére is útra kelt, hogy találkozzon a másik híres remetével, Remete Szent Pállal. Remete Szent Antal 356-ban halt meg 105 évesen, január 17-én ünnepeljük.
Páduai Szent Antal ferences rendi teológus és prédikátor volt, aki portugál nemesi családból származott, és eredetileg Fernando névre keresztelték. 16 éves kora körül belépett az Ágoston-rendi kanonokok közé, amikor felvette fel az Antal nevet, tekintettel arra, hogy védőszentjéül Remete Szent Antalt választotta. 1220-ban átlépett a ferences rendbe, részt vett 1221-ben a ferencesek generális káptalanján, ahol találkozott Assisi Szent Ferenccel.
Szónoki képességeinek köszönhetően Itáliában és Franciaországban prédikált, majd Észak-Itáliába visszatérve térítő prédikátor és tartományfőnök lett, miközben a Bolognai Egyetemen a teológia ferences lektora volt.
1230-ban visszavonult számos hivatalától, és 1231-ben útban Padova felé halt meg, az arcellai kolostorban. A nép körében nagyon kedvelt volt, ennek köszönhetően IX. Gergely pápa már tizenegy hónappal halála után, 1232. május 30-án szentté avatta.
Páduai Szent Antal a szegények védőszentje, ezért a katolikus templomokban a szobra előtt található Szent Antal-persely a rászorulók számára felajánlott adományok gyűjtésére szolgál.
Legnépszerűbb legendája szerint a szent egy zsidó embert meg akart győzni arról, hogy Krisztus valóban jelen van az oltáriszentségben. Ezért a zsidó szamarát a kehely és az ostya elé vezette, ahol az állat letérdelt a szentségek láttán. Így alakult ki, hogy a szamár lett Szent Antal jelvénye.
Szent Antal még Ady Endrét is megihlette, 1915-ben jelent mega Nyugat című folyóíratban Szent Antal tisztelete című verse.
Mikor tudom, hogy Vagyok az, aki voltam S mikor az Ember Jól be- és kibomoltan Fetreng és őrjöng, Száguld és szenved, Hadd imádjam meg, Én, a kálvinista, A páduai Antalt, A szentet. |
Óh, drága szent, Te, Ki megholtál, Mielőtt baj lett volna S aki oly okos voltál, Hogy még mái butáknak Is te adsz okosságot, Nézz rám: Ime rajtam az átok |
Voltam Szent Antalja Szép gondtalan időknek, Voltam valakikijük A nőknek, Voltam apostol És próféta is, Szent Antal, ősöm, Kár, kár ami történik Kár, kár és hamis, Ma minden hamis. Tán az is, amit mondtam. |
Szerző: Mihályi Géza
Források: