Névnap kereső
Frida
Szeptember 20.
Október 19.
Frida névnap május 6-án található a hagyományos naptárakban, de egyes naptárak szeptember 20-át és október 19-ét is megjelölik alternatív dátumként.
A Frida név germán eredetű női keresztnév, amely a „frid” szóból származik, jelentése: „béke” vagy „védelem”. A név a skandináv és német kultúrában is elterjedt volt, és a történelem során számos formában megjelent, például az óskandináv „Fridh” vagy az óangol „Frithu” alakban.
Az 1990-es években a Frida igen ritka név volt, a 2000-es években nem szerepel a 100 leggyakoribb női név között. A névhez kapcsolódó becenevek közé tartozik a Fridus, Fridike, Fridácska, Fridi, Rida és Ridus.
A Frida nevet viselő híres személyek közül kiemelkedik Frida Kahlo, a mexikói festőművésznő, aki művészetével és életútjával világszerte ismertté vált. Továbbá említésre méltó Anni-Frid Lyngstad, az ABBA együttes énekesnője, aki művészi nevén „Frida” néven vált ismertté.
Ivett
Január 13.
Ivett névnap május 6-án található a hagyományos naptárakban.
A név francia eredetű, az „Ivonn” kicsinyítőképzős alakjából, azaz az „Yvette” névből származik, amely önállósult női keresztnévvé vált. Jelentése „tiszafa”, ami a természethez és az élethez való kapcsolódást szimbolizálja
Az 1990-es években az Ivett gyakori név, a 2000-es években (2006-ig) az Ivett a 91-100. helyen állt, utána nem szerepelt a 100 leggyakoribb női név között. Az Ivett névhez számos becenév kapcsolódik, mint például Ivi, Ivettke, Ivus, Ivci, Vetti, Vetta és Vettus . Az Ivett név eleganciát és kifinomultságot sugall.
Híres Ivettek Bozsik Yvette – Kossuth-díjas magyar balettművész, koreográfus és rendező, aki jelentős hatással volt a kortárs magyar táncművészetre. Bíró Yvette – Filmesztéta, kritikus és forgatókönyvíró, aki a magyar filmelmélet és -kritika meghatározó alakja.Judit
December 10.
Január 13.
Május 5.
Május 6.
Június 29.
Judit névnap július 30-án és december 10-én található a hagyomásnyos naptárakban.
A Judit név héber eredetű, melynek jelentése: Júdeából való nő, zsidó nő. A név szinte minden nyelvben megtalálható és kedvelt, a legismertebb igegen nyelvi alakjai a Judita, Judy, Jodie, Judith Giuditta, és a Jutta.
A névhez kapcsolódó két névnap érdekes módon nem Judit nevű szentekhez kapcsolódik, hanem a Judithoz nagyon hasonló nevű szentekhez. Az ortodox egyházakban július 30-a Caesareai Szent Julitta emléknapja, míg a katolikus egyház Meridai Szent Júlia emléknapját tartja december 10-én .
Judit név gyakorisága.Az 1990-es években a Judit gyakori, a Judit 2003-ban a 92. leggyakoribb név volt, azóta nincs az első százban. A Judit 2023-ban a 9. leggyakoribb női név a lakosság körében, de nem kedvelt az újszölötteknek adott nevek között. 2019-ben 231. volt ebben a rangsorban.
Ida
Március 13.
Május 6.
Szeptember 4.
Szeptember 6.
November 3.
A Ida germán eredetű női név, jelentése: tevékeny, serény valamint az Ida-, Idu- kezdetű, többnyire már nem használt nevek rövidülése is. Az 1990-es években igen ritka név, a 2000-es években nem szerepel a 100 leggyakoribb női név között.
Tamara
Május 6.
Szeptember 1.
Tamara névnap December 29-én van a hagyományos naptárakban.
A Tamara oroszból átvett, héber eredetű női név, ami a bibliai Támár nevéből származik, melynek jelentése: datolyapálma. Az 1990-es években a Tamara szórványos név volt, a 2000-es években az 57-64. leggyakoribb női név.
Erzsébet
Május 6.
Május 24.
Július 8.
November 5.
November 14.
Erzsébet névnap November 19-én van a naptárban.
Az Erzsébet több alakban is megtalálható a különböző nyelvekben, maga a név a héber Eliseba névből származik, melyhez több jelentést is találunk, melyek a következők: Isten az én esküm, Isten megesküdött, Isten a teljesség és az Isten a tökéletesség..
A novemberi névnap hazánk egyik legismertebb szentjéhez, Árpád-házi Szent Erzsébethez kapcsolódik, aki a rózsacsoda szentje, II. Endre királyunk és Gertrúd királynő leánya. Erzsébet 14 éves korában lett IV. Lajos őrgróf felesége.
A rózsacsoda történeténete több verzióban is fennmaratd.. Az egyik leírás szerint kicsi gyermekkorában kötényében ételmaradékot vitt a vár előtt összegyűlt szegényeknek. Váratlanul megjelent a király, aki előtt el akarta titkolni jótékonykodását, ezért azt mondta neki, hogy rózsa van a kötényében. Mivel hideg téli nap volt, édesapja nagyon meglepődött, ám amikor hitetlenkedve megnézte a lánya kötényét, az valóban rózsával volt tele.
Szent Erzsébet a lelki nemesség, az irgalmasság és a jótékonyság mintaképe. Erzsébet a szegények és betegek, árvák és özvegyek védőszentje.
Az Árpád-házban további két Erzsébetet is találunk, az egyik Portugáliai Szent Erzsébet II. Endre dédunokája, valamint Magyarországi Boldog Erzsébet aki pedig III. Endre király leánya volt.
A kora középkorban az Erzsébet név a bibliai Erzsébet tiszteletére terjedt el a keresztények között. De igazán ismertté és gyakoriva Árpád-házi Szent Erzsébet hatására vált, akit már halála után öt évvel szentté avattak.
Erzsébet naphoz kapcsolodó időjárási regula szerint ennek a napnak az időjárása a karácsonyi időjárást jósolja meg.
Erzsébet név gyakorisága és becézéseAz Erzsébet a 14. századig a leggyakoribb női név, azóta is a legnépszerűbbek között volt. A 20. század végére kicsit visszaszorult, de még gyakori, a 2000-es években nem szerepel a 100 leggyakoribb női név között, viszont Liza alakja, mely önálló névként is megtalálható egyre népszerűbb.
Az Erzsébet névnek több mint száz becéző alakja található, melynek oka, hogy a név régi és gyakori, sőt még elég hosszú is ahhoz, hogy sokféleképpen lehessen becézni. Nézzük hogyan lehet becézni az Erzsébeteket:
Erzsi, Berzsi, Beta, Betta, Betti, Betkó, Betuska, Böbe, Böbi, Böske, Böski, Bözse, Bözsi, Bözső, Csöre, Csöri, Eliz, Erdzsu, Eri, Erzsa, Erzse, Erzsi-Berzsi, Erzsik, Erzsike, Erzsó, Erzsócska, Erzsók, Erzső, Erzsu, Erzsus, Liza, Lizi, Örzse, Örzsi, Örzsik, Örzsike, Örzsók, Pendzsi, Perzsi, Pezsi, Pöre, Pöri, Pörke, Pörzsi, Zsike, Zsó, Zsóka.
Közelgő névnapok
Névnap kereső
Május hónap névnapok
- Május 1. - Fülöp, Jakab
- Május 2. - Zsigmond, Zoé
- Május 3. - Irma, Tímea
- Május 4. - Flórián, Mónika
- Május 5. - Adrián, Györgyi
- Május 6. - Frida, Ivett
- Május 7. - Gizella
- Május 8. - Mihály, Győző
- Május 9. - Gergely, Karolina, Gergő
- Május 10. - Ármin, Pálma
- Május 11. - Ferenc
- Május 12. - Pongrác
- Május 13. - Imola, Szervác
- Május 14. - Bonifác
- Május 15. - Szonja, Zsófia
- Május 16. - Botond, Mózes
- Május 17. - Paszkál
- Május 18. - Alexandra, Erik
- Május 19. - Ivó, Milán
- Május 20. - Bernát, Felícia
- Május 21. - Konstantin
- Május 22. - Júlia, Rita
- Május 23. - Dezső
- Május 24. - Eliza, Eszter
- Május 25. - Orbán
- Május 26. - Fülöp, Evelin
- Május 27. - Hella
- Május 28. - Csanád, Emil
- Május 29. - Magdolna
- Május 30. - Janka, Zsanett
- Május 31. - Angéla, Petronella