Eszti volt Kakuk Marci egyik kedvese Tersánszky Józsi Jenő művében, de Eszter a főhőse Márai Sándor egyik legismertebb és legsikeresebb regényének is, melynek a címe Eszter hagyatéka. A műből 2008-ban forgattak filmet - a név kötelez alapon - Nagy-Kálózy Eszter és Cserhalmi György főszereplésével.
A történet a harmincas évek végének Balaton-felvidékén játszódik, ahol Eszter, a szép úrinő él csendesen, szerényen. Már nem vár sokat az élettől, hisz élete valahol véget ért, mikor szerelme, a hűtlen, szélhámos Lajos a nővérét vette el helyette. Lajos táviratozik, hogy húsz év után meglátogatja Eszteréket, és ez a különös vendégség minden meghívott és hívatlan vendég életébe változást hoz.
Az Eszter név perzsa eredetű, a jelentése csillag. Istár asszír-babilóniai istennő nevével azonos eredetű. Más vélemények szerint viszont héber eredetű és a jelentése mirtusz, ez azonban a bibliai alaknak, Eszternek a másik nevére, a Hadassára vonatkozik. Az Eszter névnapja május 24-én szerepel a hagyományos naptárakban, de vannak, akik július 8-án tartják.
A név nemzetközileg elterjedt: angol környezetben Esther vagy Hesterként használják, az olaszoknál Stella, míg spanyol részeken Ester. A franciáknál Estelle formában terjedt el, míg a perzsáknál pedig Istar névként.
Sokan gondolhatják, hogy a Lánc, lánc esztrlánc körjáték is az Eszter névhez kapcsolódik, pedig tévednek: A mondóka szövege a Magyar Hírmondó I. számában jelent meg 1792-ben. A kezdetét egy német dalocska szavainak a torzításából eredeztetik, így eszerint nincs köze az Eszter névhez.