A statisztikák szerint 2019-ben csupán két kisfiú kapta ezt a nevet, azonban köszönhetően Kós Hubert sikerének, várhatóan az olimpiát követően többi Hubi is jön ki a szülőszobákból. Nézzük a Hubert név eredetét, névnapjait és a kapcsolódó érdekességeket.
A Hubert név germán eredetű, és két elem kombinációjából áll: „hug” vagy „hugu” jelentése "szellem" vagy "elme", és „beraht” jelentése "ragyogó" vagy "híres". Tehát a Hubert név jelentése nagyjából "ragyogó elméjű" vagy "híres szellemű".
Hubert név általában az azstli naptárakban nem szerepel, de két névnapot is nyilvántartanak a különböző névnap adatbázisok: március 20 és november 3, mely utobbi dátum Szent Hubert (Szent Hubertusz) egyházi ünnepnapja is.
Szent Hubertus, akit gyakran Hubert néven is említenek, a vadászok és erdészek védőszentje. Hubertus hercegként született körülbelül 656-ban, valószínűleg Toulouse-ban, Franciaországban. Fiatal korában szenvedélyes vadász volt, és az erdőkben töltötte idejét.
A legismertebb legenda szerint Hubertus egy nagypénteki vadászat során találkozott egy hatalmas szarvassal, amelynek agancsa között egy kereszt ragyogott. Az állat megszólította Hubertust, figyelmeztetve őt az életmódjára, és arra ösztönözve, hogy térjen meg. Ezt követően Hubertus vallásos életet kezdett élni, majd pap lett és a Maastrichti egyházmegye püspöke. Szent Hubertus 727. május 30-án halt meg, és emléknapját ezen a napon ünneplik.
A St. Hubertus egy ikonikus magyar likőr, amely több mint egy évszázada van jelen a hazai italpiacon. Az ital neve és jellegzetes szarvasos logója Szent Hubertuszra, a vadászok védőszentjére utal. A legenda szerint Hubertusz egy vadászat során látott egy szarvas agancsai között fénylő kereszttel, ami megtérésére indította.
A St. Hubertus likőrmárkát eredetileg a Braun Testvérek hozták létre a 20. század elején. Az „eredeti” változat korábbi, 40%-os alkoholtartalmát több lépcsőben 33%-ra csökkentették, a további két kiadást pedig a megjelenésüktől kezdve 33% alkoholfokkal palackozták. Az ital receptje, ahogy sok más likőré, szigorúan őrzött titok, de azt tudni lehet, hogy különböző gyógynövények és fűszerek adnak neki jellegzetes, kesernyés ízét.
A Zwack Unicum Nyrt. vette át a márka forgalmazását, és folyamatosan fejleszti azt. Megjelent például a St. Hubertus 33 néven egy újabb változat, amely a fiatalabb generációt célozza. Az ital-zene összekapcsolódásaként a márkanév népszerűsítésére megjelent támogatóként vagy szervezőként több hazai zenei fesztiválon vagy fiatalok részére szervezett táborokban.