2025. július 6., vasárnap
Csaba névnapja

Július 5: Miért van ugyanazon a napon Sarolta és Emese névnap?

2025-07-04 20:21 | Nézettség: 332
Július 5. különleges nap a magyar névnapnaptárban: ezen a napon ünneplik névnapjukat Emese és Sarolta viselői is. A két név nemcsak hangzásban és eredetben különbözik egymástól, de mély történelmi gyökerekkel is rendelkezik. Mégis, mi az oka annak, hogy éppen ezen a napon szerepelnek együtt a magyar névnapok sorában? És lehet-e mélyebb jelentése annak, hogy a magyar korai államiság két meghatározó alakjának — Álmos fejedelem és Szent István király — édesanyját épp Emesének és Saroltának hívták?
Július 5: Miért van ugyanazon a napon Sarolta és Emese névnap?

Rossz hírünk van – a július 5-i közös névnap eredete továbbra is rejtély

Bármennyire is szépen hangzik a gondolat, hogy Emese és Sarolta névnapja tudatosan került július 5-re, sajnos nem találtunk semmilyen hiteles forrást vagy hivatalos dokumentációt, amely ezt megerősítené. Sem egyházi, sem állami névnapreformokra vonatkozó anyagokban nem szerepel olyan utalás, amely szándékos összehangolást mutatna e két név kapcsán.

A közös dátum tehát inkább a magyar hagyomány és névnapnaptári gyakorlat véletlenszerű, de annál szebb egybeesése lehet. Ha valaki rendelkezik hiteles információval, hivatalos forrással vagy történeti utalással arról, hogy miért épp július 5-re esik Emese és Sarolta főnévnapja, örömmel vesszük, ha elküldi nekünk!

 

Emese névnap – eredet, jelentés és szenthez kötődő kapcsolatok

Az Emese név mélyen gyökerezik a magyar nyelvtörténetben. Eredete a régi magyar emik igéhez vezethető vissza, amelynek jelentése ’szopik’, ’táplál’. A ma is ismert „emlő” szó ennek leszármazottja. A név jelentése: szoptató, anyácska – ezzel szimbolikusan az anyaság és az élet továbbadásának ősi képviselője.

A történelemből legismertebb viselője Emese, Álmos fejedelem anyja. A hagyomány szerint álmában egy mitikus madár, a turul jelent meg, és megjövendölte, hogy fiából nagy nemzetség származik. Ez az úgynevezett Emese álma a magyar eredetmonda egyik központi eleme, amely a nemzeti identitás alapjait is meghatározza.

📅 Július 5. – a hagyományos főnévnap

A magyar névnapnaptárban július 5. az Emese név fő ünnepnapja. Ez a dátum nem kapcsolódik egyházi szenthez, 

📅 Január 23. – Szent Emerentiana emléknapja

Az Emese név január 23-i névnapja már egyházi eredetű: ezen a napon emlékezik meg az egyház Szent Emerentianáról, a 4. században élt római vértanúról. Emerentiana egy fiatal keresztény leány volt, akit a hitéért köveztek halálra, miközben mártír barátnője sírjánál imádkozott. Noha a nevek nem egyeznek pontosan, hangzásbeli hasonlóságuk miatt az Emese név egyes naptárakban ehhez a szenthez kapcsolva is megjelenik. Ez a névnap főként azok körében ismert, akik egyházi hagyományok szerint ünneplik a névnapokat.

Sarolta névnap – eredet, jelentés és szentek

A Sarolta név eredetileg az ótörök Sarolt névből származik, jelentése fehér menyét. A honfoglalás korában már elterjedt volt, legismertebb viselője Sarolt fejedelemasszony, Géza nagyfejedelem felesége, Szent István édesanyja. A név elegáns hangzású, egyszerre idézi a régi magyar uralkodóasszonyok méltóságát és a keresztény hagyományba illeszkedő névadási formákat.

📅 Július 5. – a fő névnap

A magyar névnapnaptárban július 5. a Sarolta név hivatalos, leggyakrabban ünnepelt dátuma. Ez a nap nem kötődik közvetlenül egyházi szenthez.  

📅 Május 9. – Boldog Gerhardinger Karolina emléknapja

A május 9-i névnap Boldog Gerhardinger Karolina (teljes nevén: Mária Terézia Gerhardinger) ünnepéhez kötődik. Ő volt a Miasszonyunkról nevezett Szegény Iskolanővérek kongregációjának alapítója a 19. században. Élete során elkötelezetten segítette a leányok nevelését és oktatását, különösen a szegény családokban. Bár a Sarolta név közvetlenül nem az ő nevét viseli, a hangzásbeli rokonság révén kapcsolták május 9-ét a névhez.

📅 Július 17. – Boldog Thouret Charlotte ünnepe

Boldog Charlotte Thouret francia karmelita apáca volt, aki a francia forradalom idején vértanúhalált halt. Július 17-én emlékezik rá a katolikus egyház. Neve – Charlotte – a Sarolta francia megfelelője, ezért ezen a napon a magyar névhasználatban Sarolta névnap is szerepel. Ezzel a dátummal a keresztény női hűség és hitbeli kitartás is megjelenik a névnapi hagyományban.

📅 November 4. – Szent Borromeo Károly ünnepe

Noha Borromeo Szent Károly férfi szent volt – 16. századi milánói bíboros és a tridenti zsinat egyik kulcsfigurája –, november 4-i emléknapján a hozzá kapcsolódó névalak, a Károly női párja, a Charlotte/Sarolta is megjelent a névnapnaptárakban. Így ezen a napon is ünneplik a Saroltákat, elsősorban egyházi és történelmi szimbolikával.

Történelmi gyökerek

Emese álma – a magyar eredetmonda bölcsője

Emese neve elválaszthatatlan a magyar mondavilág egyik legismertebb történetétől, az úgynevezett Emese álmától. A krónikás Anonymus feljegyzése szerint Emese egy éjjel különös álmot látott: egy tündöklő turulmadár jelent meg előtte, és megtermékenyítette őt lélekben. A látomás szerint méhéből nagy folyó fakad, amely messzire elárad – ez a jövendölés a későbbi magyar fejedelmi nemzetség, az Árpád-ház születését vetítette előre.

Emese fia, Álmos, ennek a jövendölésnek a beteljesüléseként született meg, és ő lett a magyar törzsek egyesítője, a honfoglaló Árpád apja. Emese így nem csupán mitikus ősanya, hanem a magyar nemzeti identitás egyik alappillére is: az élet továbbadója, a nemzet bölcsője. Az ő alakja azt a női szerepet jeleníti meg, amely nem csupán családot, hanem történelmet formál.

Sarolta – a keresztény magyar állam bölcsője

Sarolt a honfoglalás utáni idők egyik legerősebb és legmeghatározóbb női alakja. A 10. század végén élt, az erdélyi Gyula fejedelem leányaként született, majd feleségül ment Géza nagyfejedelemhez, így a magyar uralkodóház anyja lett. Leginkább arról ismert, hogy ő volt Szent István király édesanyja, és közvetve a keresztény magyar államiság megszületésének egyik kulcsfigurája.

A korabeli források Saroltot művelt, befolyásos és határozott asszonyként írják le, aki férje mellett aktívan részt vett az ország belső ügyeiben. Több krónika is említi, hogy fontos szerepet játszott a kereszténység felvételének előkészítésében, és befolyásolta fia, István vallásos neveltetését. Sarolta tehát nem csupán királyné volt, hanem a keresztény magyar állam „anyja”, akinek döntései évszázadokra meghatározták a magyarság sorsát.

Két anya – két történelmi korszak

Emese és Sarolta a magyar történelem két külön korszakának női szimbólumai. Emese az ősmagyar hagyomány és az identitás szülőanyja, aki álomban fogant fiával elindította a magyar vezérek sorát. Sarolta ezzel szemben már az új rend, a keresztény királyság megalapozója, akinek fia az első magyar király lett.

Bár sosem találkoztak, történelmi jelentőségük egymást kiegészíti. Emese nélkül nem lenne Álmos, és nem lenne Árpád-ház. Sarolta nélkül talán sosem születik meg Szent István, aki az egész nemzetet új útra vezette. Ők ketten – egyik a mondák világából, másik a krónikák sorai közül – az anyaság és a hatalom különleges ötvözetét jelenítik meg a magyar történelmi tudatban.

Az Emese név gyakorisága

Az Emese név hosszú ideje része a magyar névadási hagyománynak, és a teljes népesség körében tartós népszerűségnek örvend. A 2004 és 2024 közötti adatok alapján a név helyezése a leggyakoribb női keresztnevek listáján stabilan a 67–73. hely között mozgott, ami azt jelzi, hogy a név nem esett vissza jelentősen a köztudatból. A viselői szám is folyamatosan emelkedett: míg 2004-ben 15 082 nő viselte, 2024-re ez a szám már elérte a 19 531 főt. Ez a lassú, de biztos gyarapodás arra utal, hogy sokan továbbra is értékelik a név magyaros hangzását és történelmi jelentőségét.

Ugyanakkor ha a név újszülöttek körében való használatát nézzük, már más képet kapunk. Az 1996 és 2006 közötti időszakban még viszonylag népszerű névválasztásnak számított: például 2006-ban 366 kislány kapta az Emese nevet. A 2010-es években viszont ez a szám fokozatosan csökkent, és 2022-re már csak 119 újszülöttet neveztek így el, ami a 92. helyet jelentette az adott év női névlistáján. Ez alapján világosan látszik, hogy az Emese név új névadásként veszített vonzerejéből.

Ez a kettősség jól mutatja, hogy az Emese név a magyar névkultúrában szilárdan beágyazódott, de az új generációk körében háttérbe szorul. Bár a név több ezer viselője folyamatosan jelen van a társadalomban, az újonnan elnevezett gyermekek között egyre ritkábban bukkan fel. A tendencia arra utal, hogy a mai szülők inkább a hangzásukban modernebb, divatosabb neveket részesítik előnyben, míg az Emese inkább a klasszikus, „örök értékű” nevek közé sorolódik.

Az is valószínűsíthető, hogy az Emese név választását nem divathullámok, hanem értékalapú, tudatos döntések motiválják. A névhez kapcsolódó mitikus eredet – Emese álma, Álmos fejedelem születése – és a név jelentése (anyácska, szoptató) különleges mélységet ad a névnek. Azok, akik ma is ezt választják, gyakran a magyar hagyomány iránti tiszteletből, történelmi kötődésből, vagy épp családi örökségből döntenek így.

Összességében az Emese név nem tűnik el a névhasználatból, de új kislányok körében már nem tartozik a legnépszerűbb nevek közé. Továbbra is fontos része a magyar névkincsnek, és viselői számára különleges jelentést hordoz. A név jelenléte a lakosság körében erős marad, de a jövőben valószínűleg egyre inkább azok választják majd, akik a névadásban a gyökerekhez való visszatérést és kulturális tudatosságot tartják szem előtt.

Sarolta név gyakorisága

A Sarolta név a 20. század második felétől napjainkig fokozatosan veszített népszerűségéből, különösen az új névadások terén. A név történelmi és kulturális szempontból jelentős, hiszen az Árpád-korban is használták, legismertebb viselője Sarolt fejedelemasszony, Géza nagyfejedelem felesége, Szent István király édesanyja volt. Mindezek ellenére a statisztikai adatok azt mutatják, hogy a modern névadási trendek nem kedveznek ennek a hagyományos, történelmileg erősen megalapozott névnek.

A teljes népesség körében a Sarolta név viselőinek száma 2004 és 2020 között folyamatosan csökkent. Míg 2004-ben még 12 341 nő viselte, 2020-ra ez a szám 9 753 főre apadt, és ezzel a név a 110. helyre csúszott vissza a női nevek gyakorisági rangsorában. A helyezési adatok alapján látható, hogy a név évről évre néhány pozíciót veszített, ami jól tükrözi a társadalmi névadási mintázat változását: a hagyományos, történelmi neveket egyre inkább felváltják a hangzásukban frissebb, nemzetközileg is divatos nevek.

Még szembetűnőbb a visszaesés az újszülöttek körében. A rendelkezésre álló adatok szerint 1967-ben még 112 újszülött kapta a Sarolta nevet, 2019-ben viszont már csak 38 kislányt neveztek így el, amellyel a név mindössze a 197. helyen szerepelt a névadási toplistán. Ez alapján megállapítható, hogy a Sarolta már hosszú ideje nem számít népszerű választásnak az újszülöttek körében, és inkább ritka, értékőrző névvé vált.

A visszaszorulás egyik oka lehet, hogy a Sarolta név hangzásában kissé régiesnek hat a mai szülők fülében, és sokan inkább rövidebb, nemzetközibb neveket választanak. Ugyanakkor éppen ebben rejlik a Sarolta ereje is: ritkasága és történelmi mélysége miatt különleges választás lehet azok számára, akik értékelik a múltat, a magyar hagyományokat és az erős női példaképeket. A névhez kapcsolódó történelmi személyiség, Sarolt fejedelemasszony tekintélye és szerepe a magyar államiság korai szakaszában külön jelentéstartalmat adhat a név viselőjének.

Összességében elmondható, hogy a Sarolta név ma már nem divatnév, hanem hagyományőrző, karakteres választás. Bár a statisztikák visszaesést mutatnak, a név tovább él azokban a családokban, ahol fontos a nemzeti identitás, a klasszikus női névadás és a történelmi kontinuitás.

 

Közelgő névnapok

Névnap kereső

Július hónap névnapok