Péter apostol a tizenkét apostol egyike, a katolikus hagyomány szerint Róma első püspöke. Az apostolok között a legjelentősebb alak, nevét minden írás először említi a tizenkét tanítvány közül. A hagyomány szerint Jézus Krisztus neki adta a mennyország kapuinak kulcsait.
A katolikus egyház szerint Péter a pápák, a halászok és Róma védőszentje. Péter maga is halászember volt, így a népi szokások is az ő nevéhez fűződnek. Szent Pétert a halászok, a halászcéhek patrónusukat tisztelték. A hagyományok szerint Péter napjának előestéjén halvacsorákat rendeztek és ezeken az összejöveteleken avatták legényeiket és mestereiket.
Pál apostol (Szent Pál) a korai kereszténység jelentős alakja, nagy szerepet játszott a kereszténység elterjesztésében az európai kontinensen.
Péter, Pál napjához kötődik a kenyérgabona aratás első napja is. A magyar nyelvterületen általában úgy tartották, hogy a búza töve ezen a napon megszakad.
A Péter, Pál napjához kapcsolódó aratási szokások közül néhány érdekesség:
A hagyományok szerint ekkor kezdték meg az aratást még akkor is, ha az időjárás nem volt megfelelő ehhez, ugyanis a Péter, Pál napján lekaszált első búzaszálaknak és az első kévének gyógyító-egészségmegérző jelentőset tulajdonítottak. Több helyütt hagyomány az aratók miséje is.
Érdekesség továbbá, hogy Szent Péter és Szent Pál képe a magyar szent koronán is szerepel.