Genovéva névnap
Genovéva névnap eredete
Genovéva névnap Január 3-án van a hagyományos naptárakban.
A Genovéva név eredete bizonytalan, több elmélet is létezik: Germán eredet: Egyes források szerint a név a germán "gen" (nemzetség) és "oveva" (asszony) szavak összetételéből származik, jelentése tehát "nemzetség asszonya". Kelta (gall) eredet: Más elméletek a kelta gyökerekre utalnak, ahol a név jelentése "fehér hullám" vagy "tiszta vér", ami a tisztaságot és ártatlanságot szimbolizálja.
Szent Genovéva és legandái
A névnapja Szent Genovévához kapcsolódik, aki Párizs védőszentje, Életét és legendáját mély vallásosság, csodatettek és Párizs védelme határozza meg.
Genovéva körülbelül 419 és 422 között született Nanterre-ben, Párizs közelében. Szülei római származásúak voltak; apját Severusnak, anyját Gerontiának hívták. Már fiatal korában megmutatkozott mély vallásossága, ami egész életében jellemzője maradt. Rendszeresen imádkozott, böjtölt és vezekelt. A legenda szerint negyven éven át csak csütörtökön és vasárnap fogyasztott kenyeret és főtt zöldséget, a többi napon nem evett semmit. Később, püspöki tanácsra, 55 éves korában kezdett tejet és halat is enni.
Szent Genovéva számos csodatétellel vált ismertté. A legismertebb legenda szerint imáival elhárította Attila hun hadainak támadását Párizs ellen, ezzel megmentve a várost. Más történetek gyógyító érintéseiről és az ostromlott város élelmiszer-ellátásának megszervezéséről szólnak. Élete során többször bizonyította bátorságát és önzetlenségét, ami miatt Párizsban különösen nagy tisztelet övezte. Genovéva Párizsban halt meg 502 vagy 512 januárjában. Halála után gyorsan szentként kezdték tisztelni, és védőszentjévé vált a városnak.
Szent Genovéva ünnepnapja január 3-a, amelyen különös tisztelettel emlékeznek meg róla. Gyakran ábrázolják gyertyával, amelyet a legenda szerint az ördög többször megpróbált elfújni, vagy egy ördöggel, akit legyőzött. A hozzá kapcsolódó történetek és csodatettek a bátorság, a hit és az önzetlenség példái, amelyek évszázadokon át inspirációt nyújtottak az emberek számára. Szent Genovéva alakja a mai napig a párizsi vallási és kulturális identitás szimbóluma.
Genovéva név gyakorisága és becézése
Az 1990-es években a Genovéva igen ritka, a 2000-es években nem szerepelnek a 100 leggyakoribb női név között. Becézési formái közé tartozik a Geni, Genike, Genocska, Gena, Genus, Veva, Vevácska és Vévi.
Genovéva névnapi köszöntő
Közelgő névnapok
Névnap kereső
Május hónap névnapok
- Május 1. - Fülöp, Jakab
- Május 2. - Zsigmond, Zoé
- Május 3. - Irma, Tímea
- Május 4. - Flórián, Mónika
- Május 5. - Adrián, Györgyi
- Május 6. - Frida, Ivett
- Május 7. - Gizella
- Május 8. - Mihály, Győző
- Május 9. - Gergely, Karolina, Gergő
- Május 10. - Ármin, Pálma
- Május 11. - Ferenc
- Május 12. - Pongrác
- Május 13. - Imola, Szervác
- Május 14. - Bonifác
- Május 15. - Szonja, Zsófia
- Május 16. - Botond, Mózes
- Május 17. - Paszkál
- Május 18. - Alexandra, Erik
- Május 19. - Ivó, Milán
- Május 20. - Bernát, Felícia
- Május 21. - Konstantin
- Május 22. - Júlia, Rita
- Május 23. - Dezső
- Május 24. - Eliza, Eszter
- Május 25. - Orbán
- Május 26. - Fülöp, Evelin
- Május 27. - Hella
- Május 28. - Csanád, Emil
- Május 29. - Magdolna
- Május 30. - Janka, Zsanett
- Május 31. - Angéla, Petronella