A Diabétesz Világnapja az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) és a Nemzetközi Diabétesz Szövetség (IDF) közös kezdeményezése. Az első Diabétesz Világnapra 1991-ben került sor, azonban csak 2007 óta ünneplik világszerte minden évben.
Az időpont kiválasztásában nincs véletlen: november 14-e Sir Frederick Banting születésnapja, aki egyike volt az inzulin felfedezőinek, és életének munkásságával forradalmasította a diabétesz kezelését.
Az inzulin felfedezése az egyik legjelentősebb mérföldkő a diabétesz kezelésének történetében. Az inzulint két kutató, Sir Frederick Banting és Charles Best fedezte fel.
Az inzulin felfedezése az 1920-as évek elejére datálódik. Sir Frederick Banting, egy kanadai orvos, és Charles Best, egy fiatal kutató, 1921-ben végzett el kísérleteket, amelyek vezettek az inzulin felfedezéséhez. Banting elképzelése az volt, hogy ha sikerül kiválasztania az állatok hasnyálmirigyeiből az inzulint, akkor az segíthet a cukorbetegek kezelésében.
1921-ben Banting és Best kísérleteket végeztek kutya hasnyálmirigyén, amelyek eredményeként sikerült elkülöníteniük az inzulint. Ezután Banting és Best együttműködtek James Collip biokémiásszal és J.J.R. Macleoddal, aki támogatta a kutatást és az inzulin tisztításának folyamatát. Az eredmények rendkívül ígéretesek voltak, és 1922-ben először alkalmazták az embereken az inzulininjekciót.
Az inzulin felfedezése forradalmasította a diabétesz kezelését, és lehetővé tette a cukorbetegeknek, hogy normális életet éljenek. Bantingért és Macleodért 1923-ban Nobel-díjjal jutalmazták az orvostudományban elért kiemelkedő eredményeikért. Az inzulin azóta is az egyik alapvető eszköze maradt a cukorbetegség kezelésének.
A Diabetes Világnap logójána egy kék kör, amely a cukorbetegség nemzetközi jelképévé vált a UNite for Diabetes kampány keretében. A kék kör szimbolizálja a cukorbetegséggel küzdő szervezetek és egyének globális közösségét.A kör minden kultúrában az élet és az egészség jelképe. A kék szín az eget idézi, amely összeköti a nemzeteket, és egyben az ENSZ zászlajának színe is.
A diabétesz oka a szervezet inzulinhormonjának elégtelen termelése vagy hatásának hiánya. Az inzulin szerepe az, hogy segítse a cukrot (glükózt) bejutni a sejtekbe, ahol energiává alakul. A diabétesz esetében a cukor nem jut be hatékonyan a sejtekbe, ami a vérben magas cukorszintet eredményez.
A diabéteszt két fő típusra lehet osztani: 1-es és 2-es típus. A 1-es típusú diabétesz esetében a szervezet nem termel inzulint, míg a 2-es típusú diabéteszben az inzulintermelés vagy hatás hiányzik. Mindkét típus kezelése életmódbeli változtatásokat, gyógyszereket vagy inzulinkezelést is magába foglalhat.
A Diabétesz Világnapja fontos alkalmat kínál arra, hogy a társadalom szélesebb körű megértést szerezzen a diabéteszről, és együttműködve dolgozzon azon, hogy megelőzze és hatékonyabban kezelje ezt a súlyos egészségügyi problémát.
Egészséges étrend: Fogyassz sok zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonákat és magvakat. Kerüld a túlzott cukor- és zsírfogyasztást.
Rendszeres testmozgás: Mozogj legalább heti négy alkalommal legalább 30 percig. A testmozgás segít a testsúlykontrollban és növeli az inzulin érzékenységét.
Súlykontroll: Tartsd karban a testsúlyodat, mert a túlsúly növeli a diabétesz kialakulásának kockázatát.
Kerüld a dohányzást: A dohányzás növeli a diabétesz kialakulásának és súlyosbodásának esélyét.
Rendszeres ellenőrzések: Végeztess rendszeres egészségügyi ellenőrzéseket, beleértve a vércukorszint mérését is, különösen, ha genetikai hajlamod van a diabéteszre.
Néhány ötlet, amivel mindenki kiveheti a részét korunk talán egyik legnagyobb népbetegsége elleni harcból