Névnap kereső
Csaba
Április 12.
Április 24.
Október 6.
December 5.
Csaba névnap július 6-án talélható a hagyományos naptárakben.
A Csaba régi magyar személynév. Egyes források szerint török eredetű lehet, és a jelentése: pásztor, kóborló, újabban az ajándék jelentése is felmerült. A török eredet ellen szólhat, hogy a név felbukkan a kora középkori eredetű magyar mondavilágban is, Csaba királyfi alakjában, akit Attila fiaként tart számon a hagyomány. A nevet a 19. században fedezték fel újra, Vörösmarty Mihály és Arany János művei nyomán lett népszerű. Egyes kutatók – és az általános iskolai tankönyvek – szerint a csaba szó megegyezik a hun eredetű csobán méltóságnévvel.
A Csaba a középkorban nem volt gyakori név, amikor már majdnem feledésbe merült, akkor újította fel Vörösmarty az 1824-ben megjelent Csaba szerelme című versében, de ennek hatására sem terjedt el. Népszerű csak a 20. század második felében lett, 1967-ben 2690-en kapták ezt a nevet, amivel a 12. leggyakrabban adott férfinévvé vált, az 1980-as években a 14. volt.
Tamás
December 21.
December 29.
Január 28.
Június 22.
Július 3.
Július 6.
Augusztus 25.
Szeptember 22.
Október 2.
A Tamás névnap egyik legkedvelteb névnbap decemberben, Karácsony előtt pár nappal. Tamás férfinév arámi eredetű szó, a Teomo névből származik, melynek jelentése iker. A görögök vették át Thomasz formában, mivel a görögben volt egy ilyen alakú szó, csodálatos jelentéssel.
Az 1990-es években a Tamás név igen gyakori név, a 2000-es években a 7-11. leggyakoribb férfi név.
A magyar naptárakban, kalendáriumokban szereplő három hivatalos Tamás névnap: március 7., mely Aquinói Szent Tamás régi egyházi ünnepnapja, december 21., Tamás apostol régi egyházi emléknapja, és december 29., mely pedig Canterburyi Szent Tamás emléknapja.
Ezenkívül még több más nem hivatalos Tamás névnap is szerepel a részletesebb névnaplistákon, így Tamás apostol és Aquinói Szent Tamás mai egyházi emlékünnepe (július 3., illetve január 28.), valamint további Tamás nevű szentek ünnepei. A három hivatalos névnap közül a legfontosabb december 21-e, a magyar néphagyomány szerinti Tamás-nap, amelyhez a karácsonyi ünnepkör részeként különféle népszokások kötődnek.
Tamás napi hagyományok
A december 21-i Tamás névnap különféle – a karácsonyhoz kötődő – népszokásokat rejt számunkra, melyek elsősorban a disznóöléssel kapcsolatosak. A Tamás napján levágott állatnak háját sok helyütt „tamáshájnak” nevezték és gyógyító erőt tulajdonítottak neki.
A népi jósok szerint a Tamás napi disznóölésen a karácsonyi időjárásra lehet következtetni. A néphagyomány úgy tartja, ha a disznó mája nagy, akkor a Karácsony jeges-fagyos lesz. Egy másik hiedelem szerint, ha Tamás nap reggelére friss hó hull, békés, boldog karácsonyban lesz részünk.
Gyárfás
Július 6.
A Gyárfás a Gerváz régi magyar formája. A Gerváz valószínűleg a görög eredetű Gervasius névből ered, aminek a jelentése idős férfi, aggastyán, illetve akire hosszú élet vár. Más vélemény szerint azonban germán és kelta elemekből áll, és ezek jelentése dárda + szolga, katona, alattvaló. Az 1990-es években a Gerváz, Gyárfás és Járfás szórványos név, a 2000-es években nem szerepelnek a 100 leggyakoribb férfi név között.
Dominika
Július 6.
Augusztus 5.
A Dominika női név a Dominicus (Domonkos, Dominik) férfinév női párja. Az 1990-es években a Dominika gyakori név volt, a 2000-es években (2007-ig) a 40-68. leggyakoribb női név.
Mária
Szeptember 8.
Szeptember 12.
December 8.
Július 6.
Mária névnap Augusztus 15, Szeptember 8 és 12 valamint December 8-án is megtalálható a hagyományos naptárakban.
Mint látható a Mária névnap négyszer is megtalálható az asztali naptárakban, a név az egyik leggyakoribb név hazánkban. A Mária bibliai eredetű női név, melynek eredeti héber formája a Mirjam volt, ez a görög és latin bibliafordításokban módosult.
Jelentése megfejtetlen, minden magyarázata vitatott. Lehetséges jelentései: a) mirha, az ókor egyik legdrágább illatszere, b) keserű(ség) A latin Maria névváltozatnak igen sok származéka alakult ki az európai nyelvekben, ezek egy része a magyarban is használatos.
Mária név gyakorisága és becézéseA Mária név népszerűsége Magyarországon a Szűz Mária tiszteletével magyarázható. ,Már a középkor óta a leggyakoribb női nevek között szerepel. , Népszerűsége ugyan folymatosan csökken, de még az 1990-es években is gyakori. Az utóbbi száz évben a legtöbbször anyakönyvezett magyar női név, de a 2000-es években az újonnan születettek között csak a 71-92. legnépszerűbb név volt.
Közelgő névnapok
Névnap kereső
Július hónap névnapok
- Július 1. - Annamária, Tihamér
- Július 2. - Ottó
- Július 3. - Kornél, Soma
- Július 4. - Ulrik
- Július 5. - Emese, Sarolta
- Július 6. - Csaba
- Július 7. - Apollónia
- Július 8. - Ellák
- Július 9. - Lukrécia
- Július 10. - Amália
- Július 11. - Lili, Nóra
- Július 12. - Dalma, Izabella
- Július 13. - Jenő
- Július 14. - Örs, Stella
- Július 15. - Henrik, Roland
- Július 16. - Valter
- Július 17. - Elek, Endre
- Július 18. - Frigyes
- Július 19. - Emília
- Július 20. - Illés, Éliás
- Július 21. - Dániel, Daniella
- Július 22. - Magdolna
- Július 23. - Lenke
- Július 24. - Kincső, Kinga
- Július 25. - Kristóf, Jakab
- Július 26. - Anikó, Anna
- Július 27. - Liliána, Olga, Lilla
- Július 28. - Szabolcs
- Július 29. - Flóra, Márta
- Július 30. - Judit, Xénia
- Július 31. - Oszkár, Heléna