A Húsvét egy mozgó egyházi ünnep, mely minden évben más időpontra esik. a pontos dátum kikalkulásához csillagászati eszközöket kell igénybe vennünk. A húsvétszámítás, latinul computus paschalis, a Húsvét dátumának meghatározásának folyamata.
A Húsvét dátuma körüli vitára a 325-ben tartott niceai zsinat tett pontot, mely a következők szerint határozta meg a dátunot:
A Húsvét ünnepe a tavaszi napéjegyenlőséget, mely március 21-én van követő holdtölte utáni vasárnapon van, tehát legkorábban március 22-én és legkésőbb április 25-én.
A feltámadás ünnepe, nemcsak egyházi ünnep, hanem munkaszüneti nap is, 2017 óta nem kell dolgozni Nagypénteken, a Húsvét Hétfő pedig már régóta munkaszüneti nap.
Húsvét a kereszténység legfontosabb ünnepe. ABiblia szerint Jézust Nagypénteken feszítették keresztre majd a harmadik napon, vasárnap feltámadt. Kereszthalálával megváltotta minden ember bűnét, feltámadásával pedig győzelmet aratott a halál felett.
A legnagyobb keresztény ünnep nem meglepő módon rengeteg hagyományt, szokást teremtett itthon és a nagyvilágban. A húsvéti tojás, a locsolkodás, a tojásfestés mind mind Krisztus keresztre feszítéséhez és feltámadására vezethetó vissza.
A Húsvét jelképei a piros tojás, a bárány és a húsvéti nyúl. Részletesebben húsvéti hagyományokról szóló cikkünben olvashatsz ezekről.